Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 czerwca 2014 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Jak żyją uchodźcy w Białej Podlaskiej? (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

W niedzielę mieszkańcy Białej Podlaskiej po raz pierwszy mogli odwiedzić uchodźców. Ośrodek dla cudzoziemców istnieje tu od 2009 roku. Przez placówkę przewinęło się blisko 14 tys. obcokrajowców, głównie z Czeczenii i Gruzji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W ubiegłym roku przyjęliśmy ok. 4 tys. cudzoziemców - mówi Tomasz Sikona pracownik socjalny, który w niedzielę oprowadzał gości po ośrodku. Obecnie mieszka tu ok. 140 cudzoziemców. Ponad połowa to Ukraińcy. - Napięta sytuacja w kraju spowodowała, że od początku tego roku ponad 500 obywateli Ukrainy złożyło wniosek o nadanie statusu uchodźcy- precyzuje Ewa Piechota rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców w Warszawie. W poprzednich latach, Ukraińcy składali zwykle kilkadziesiąt takich wniosków rocznie.

Bialski ośrodek to jeden z dwóch w kraju o charakterze recepcyjnym. To oznacza, że po przekroczeniu granicy, cudzoziemiec trafi do Białej Podlaskiej lub do Dębaku pod Warszawą. - Tu rozpoczyna się jego procedura uchodźcza - zaznacza Sikona. - Zakładamy im specjalne akta, cudzoziemcy przechodzą przez tzw. filtr epidemiologiczny. Przeprowadzamy z nimi tzw. wywiad statusowy - dodaje pracownik socjalny. Podczas wywiadu przybysze ze Wschodu mówią o powodach swojej ucieczki. Po spełnieniu tych formalności, z Białej Podlaskiej obcokrajowcy trafiają jednego z dwunastu ośrodków pobytowych.

W bialskim ośrodku luksusów nie ma, ale standard na pewno niski nie jest. - Do dyspozycji mają salę komputerową, biblioteczkę, świetlicę ze stołem do gry w ping-ponga, telewizory na korytarzach, boisko do gry w piłkę oraz plac zabaw- wylicza Sikona. Mieszkają w pokojach kilkuosobowych. Rzadko się zdarza, aby w jednym pomieszczeniu nocowały dwie rodziny. Inaczej jest w przypadku osób samotnych.

- Na terenie ośrodka znajduje się też ambulatorium, pralnia oraz kuchnia na każdym piętrze - dodaje Tomasz Sikona. Jednak mieszkańcy nie muszą sami gotować, bo to placówka zapewnia im trzy posiłki dziennie. Dzienna stawka żywieniowa przypadająca na jedną osobę to 9 zł. Przybysze ze Wschodu maja też zapewnione lekcje języka polskiego. - Szczególnie chętnie uczą się dzieci - przyznaje Maria Trociuk, nauczycielka w ośrodku.

Pyszności od Zeyneb i lezginka

Grzegorz Randzio kierownik placówki liczy na to, że Dzień Otwarty będzie organizowany cyklicznie. - Widzę, że ludzie są żywo zainteresowani tematyką uchodźczą. Mam nadzieję, że pomysł się przyjmie - zapowiada.

- Chciałem zobaczyć jak ośrodek wygląda "od kuchni” - mówi Daniel Jufimiuk z Białej Podlaskiej. - Jestem trochę zaskoczony warunkami, jakie tu panują. Można się poczuć trochę jak w więzieniu - dodaje zwiedzający ośrodek. Inaczej ocenia to bialczanka Marta Szeszko-Dragulska: - Sale edukacyjne są bardzo przytulne. Jest domowo- mówi. Z kolei, Beata Beczek, nauczycielka z Białej Podlaskiej sugeruje, by spojrzeć na uchodźców przez pryzmat ich osobistych historii. - To przecież często traumatyczne doświadczenia zmuszają tych ludzi do ucieczki i poszukiwania lepszego życia w Polsce - przyznaje nauczycielka.

W niedzielę bialczanie mogli spróbować m.in. tradycyjnych potraw czeczeńskich, ukraińskich i tatarskich. Do degustacji morszczuka w cieście, słoniny w soli i ryżu z cebulą, marchwią i wołowiną zachęcała Zeyneb, Ukrainka tatarskiego pochodzenia, która od dwóch miesięcy wraz z mężem i dziećmi przebywa w bialskim ośrodku. - Uciekliśmy z Jałty, bo prześladowali nas prorosyjscy aktywiści. Bałam się o bezpieczeństwo dzieci. Tutaj odnaleźliśmy spokój. W Polsce chcemy stworzyć nowy dom - przyznaje Zeyneb.

Na koniec dnia otwartego kilkudziesięcioosobowa grupa zwiedzających mogła zobaczyć pokaz lezginki w wykonaniu zespołu tanecznego Gwiazdy Czeczeni.

Pozostałe informacje

Lubelskie: Szczegółowa prognoza pogody na weekend
PROGNOZA NA WEEKEND
film

Lubelskie: Szczegółowa prognoza pogody na weekend

Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z UMCS. Informacje pogodowe przygotował Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

KS Cisowianka Drzewce straci w lecie większość zawodników z obecnej kadry

KS Cisowianka jednak w okręgówce. Ile drużyn zagra w Hummel IV lidze?

Wiemy już, w której lidze zagra na jesieni KS Cisowianka Drzewce. Klub, który w sezonie 23/24 zajął w Hummel IV lidze bardzo dobre – szóste miejsce w tabeli jednak zgłosił się do rozgrywek klasy okręgowej.

Polscy kibice zmierzają na stadion. Biało-czerwone morze w Berlinie
zdjęcia
galeria

Polscy kibice zmierzają na stadion. Biało-czerwone morze w Berlinie

Dzisiaj o godz. 18 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie rozpocznie się mecz Polska-Austria, na który wybrały się tysiące fanów polskiej reprezentacji. Towarzyszymy im w drodze na to spotkanie.

Co nas czeka? Raj czy piekło?

W Krzywym zwierciadle Tomka Wilczkiewicza

O godz. 18 rozpoczyna się bój o wszystko. Polacy najlepszymi kibicami świata. Relacja na żywo na www.dziennikwschodni.pl

Koniec roku szkolnego. Od jutra wakacje!
zdjęcia
galeria

Koniec roku szkolnego. Od jutra wakacje!

Dziś odebrali świadectwa, od jutra mogą wypoczywać. Laby mają nieco ponad dwa miesiące. Dzwonek usłyszą dopiero w poniedziałek, drugiego września.

Wygodniej koleją z Dęblina do Łukowa. Zbliża się duży remont

Wygodniej koleją z Dęblina do Łukowa. Zbliża się duży remont

Łącznie 80 milionów złotych kosztować będzie remont 25 kilometrowego odcinka torów kolejowych między Łukowem a Dęblinem. W planie jest wymiana szyn, remont przystanków i przejazdów kolejowych. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

Pawilon przy ulicy Warszawskiej 17

Tracą klientów przez znak zakazu. Urzędnicy wytykają błędy w petycji

Najemcy pawilonu handlowego tracą klientów. Wszystko przez znak z zakazem parkowania w zatoczce przy ulicy. Napisali petycję, ale w odpowiedzi niczego się od urzędników nie dowiedzieli.

Nasi już w Niemczech. "Gramy u siebie"
galeria

Nasi już w Niemczech. "Gramy u siebie"

Z takimi kibicami można wygrać z każdym! Rzesze Polaków, w tym wiele ekip z Lublina i Lubelszczyzny non stop przysyłają nam zdjęcia i filmiki z gorącej atmosfery w Berlinie, gdzie polska reprezentacja rozegram mecz z Austriakami. Mecz o wszystko rozpocznie się o 18. Zapraszamy na www.dziennikwschodni.pl na relację n a żywo - ostatnio oglądały ją dziesiątki tysięcy fanów piłki.

Nowy pojazd politechniki. W sam raz na ekstremalne warunki
galeria

Nowy pojazd politechniki. W sam raz na ekstremalne warunki

W piątek przy Politechnice Lubelskiej pojawił się… poduszkowiec. Do tej pory można było go zobaczyć podczas zawodów. Teraz stanie się częścią badawczą laboratorium lubelskiej uczelni.

Lublin przekaże schrony na Ukrainę

Lublin przekaże schrony na Ukrainę

Lublin przekaże pomoc ukraińskiemu miastu - Sumy. Trafią tam m.in. cztery mobilne schrony.

Nad zalewem w Krasnobrodzie ratownicy będą obecni od soboty. Już dzisiaj zaczynają pracę nad zalewem w Zamościu

Wakacje nad wodą. Gdzie i kiedy pojawią się ratownicy?

Terminy otwarcia kąpielisk zostały wyznaczone przez samorządy. Niektóre z nich już zawarły albo planują zawrzeć umowy z WOPR. Gdzie i kiedy nad akwenami Zamojszczyzny pojawią się ratownicy?

Dwa ostatnie ciała znaleziono w okolicach klasztoru betanek. Wówczas nie było jeszcze wału

Trzynaścioro dzieci utonęło w Wiśle w 1961 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę

W piątek, 25 czerwca, odsłonięto pamiątkowa tablicę ku czci ofiar tragedii z 1961 r. Uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Ofiarami byli uczniowie klas 5. z tej szkoły. Pamiątkową tablicę odsłonił ks. Stanisław Chomicz, który wówczas przygotowywał w tej szkole dzieci do pierwszej komunii

Kolektura przy rynku. Skreślił i wygrał miliony

Kolektura przy rynku. Skreślił i wygrał miliony

Mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego ma powód do zadowolenia. Wygrał w Lotto ponad 9 mln zł.

Orlen Oil Motor Lublin u siebie pokonał ebut.pl Stal Gorzów. Jak spisze się na wyjeździe?

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Sentymentalny mecz dla Bartosza Zmarzlika

Po tygodniowej przerwie czas na ósmą kolejkę PGE Ekstraligi. Na jej zakończenie Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z ebut.pl Stalą Gorzów, a więc byłym zespołem lidera „Koziołków” Bartosza Zmarzlika. Lublinianie mimo jazdy w gościach będą faworytem do zwycięstwa, a także do zgarnięcia punktu bonusowego.

Dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej

Dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium